Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
En cirkulær vase af stentøj modelleret med to små gennembrudte “hanke”. Dekoreret med lys gråbrun fugleægglasur med hvide og grønne elementer. Sign. monogram, Kgl. P. Unik. H. 10,7. L. inkl. hanke 15.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017