1517/1570
Et par bordlamper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med musicerende putti og landskaber i kartouche på turkis fond, monteringer af forgyldt bronze, løvehoveder med ringhanke. 20. årh.s begyndelse. H. ekskl. fatning 32. (2)
Den ene lampe med skæv samling. Let slitage på guld. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 23. april 2015
Vurdering
Hammerslag