1517/​1570

Et par bordlamper af porcelæn, dekorerede i farver og guld med musicerende putti og landskaber i kartouche på turkis fond, monteringer af forgyldt bronze, løvehoveder med ringhanke. 20. årh.s begyndelse. H. ekskl. fatning 32. (2)

Den ene lampe med skæv samling. Let slitage på guld. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 23. april 2015

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.000 DKK