2444/​928

Dansk møbeldesign

Et par overpolstrede lænestol med ben af sortbejdset bøg, betrukket med rødt uld. 1930–40'erne. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Et bagben med mindre afslag.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?