Foto endnu ikke klar
891/​1307

Torkov (, 20. årh.)

Unika konsolbord af Zebrano med rundet front med to integrerede skuffer, orange-brunt lakerede kuglegreb. Opsat på runde ben af messing med gennembrudt underliggende hylde ilagt lys “Lincrusta”. Tilhørende ovalt vægmonteret spejl medfølger. Udført 1935 for Illums. Konsol: H. 73 cm. D. 38 cm. L. 110 cm. Spejl: 87×41 cm.

Proveniens: Udført på specialbestilling til Hr. Torkovs eget hjem. Torkov var leder af møbelafdelingen ved Illums og har formentlig selv stået for formgivning af møblerne.

Litteratur: “Bygge og Bo”, 2. årgang, 1935, hæfte 3, omtalt og afbilledet s. 21.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag