Foto endnu ikke klar
891/​180

Pierre Brizard (f. 1737, d. 1804, Master in 1772 )

En fransk Louis XV 'Lit a la Polonaise' seng med baldakin med gvidmalet træ, buet polstret hoved og fodgærde udskåret med blomster, blade og volutter, cabriole ben, let buede sidestykker udskåret med blomster, original bund samt ny monteret madras medfølger, baldakinen holdes af sortmalet jernkonstruktion, nyligt lavede silke gardiner, sengetæppe, puder og pøller. Stemplet 'P. Brizard'. Paris, 18. årh.s midte. H. 296. L. 244. B. 165. Madras L. 208. B. 160.

Pierre Brizard (1737–1804) was established as a menuisier in Paris, successively rue de Cléry, rue de l'Echiquier and rue Hautefeuille. One Louis XVI armchair with his stamp is in the collection of the Metropolitan Museum of Art, New York.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK