2148/564
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Vinhøsten”. Seks figurer af stentøj dekoreret med brune og blågrå glasurer. Sign. Kai N., 1912. Stemplet hhv. 21 (2 styk), 24, 25, 26 og 27. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 9,5–23. (6)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud