2440/2020
Urban Jürgensen & Sönner samt Urban Jürgensen & Sönners Eftf.
To lommeure af sølv. Henholdsvis med ankergang og kroneoptræk, og cylindergang og nøgleoptræk. Ø 54 mm og 53 mm. 1880–1900'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
908536 | ||
900678 |