Foto endnu ikke klar
1514/1502
Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, prydet med gennembrudte hjørneornamenter, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Barraud à Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 27.
Restaureret. Mindre afslag på urskive. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 2. april 2015
Vurdering
Hammerslag