2136/775
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-80”. Bordlampe med fod og top af sort/rød plastik, stamme af forkromet metal. Skærme af akryl. Udført hos Louis Poulsen. H. 68.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Overskærm med gennemgående revne og afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. september 2021
Vurdering
Hammerslag