Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Pendel reservedele bestående O-3 overskærm, M-2,5 mellemskærm og U-2 underskærm af ravfarvet glas. Bruneret messing fatningshus, skærmholder mærket “Patented og ”PH-3". Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Overskærm diam. 27,5. mellemskærm diam. 16,6. underskærm diam. 7,5 cm.
Omfattende slitage og defekter. Fatning of fatningshus indmad mangler. Ene skærmholderben med senere reparation/lodning. Overskærm med større afslag (ca. 3,5 cm) og begyndende hårrevner. Mellemskærm med mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
19 bud