2031/631
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Fire pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50. (4)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme med enkelte skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud