Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“To røde profiler”. Sign. på bagsiden A. Mertz sep. 83. Olie på lærred. 81×81. Uindrammet.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020