891/​1434
Einar Utzon-Frank: “Knælende Venus”, 1914–16. Stemplet Utzon-Frank. Forgyldt bronze. H. 43. B. 22. D. 19.

Be­skriv­el­se

“Knælende Venus”, 1914–16. Stemplet Utzon-Frank. Forgyldt bronze. H. 43. B. 22. D. 19.

Litteratur: “Samleren”, København 1935, s. 92. Litteratur: Version af skulpturen geng. i “Fotografier af dansk billedkunst: Einar Utzon-Frank”, Danmarks Kunstbibliotek, København, Image DAK 400–040.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Moderne skulpturer

Kunstner

Einar Utzon-Frank (f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955)

Vur­dering

40.000–60.000 kr.

Hammerslag

85.000 kr.