2448/​150

C. W. Eckersberg, kopi efter

Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20×23.

Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion. Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

11 bud

929821 (Autobud) 1.550 DKK
272006 1.500 DKK
929821 (Autobud) 1.400 DKK
921662 1.350 DKK
929821 (Autobud) 1.300 DKK
921662 1.250 DKK
929821 (Autobud) 1.200 DKK
921662 1.150 DKK
929821 (Autobud) 1.100 DKK
921662 1.050 DKK
929821 1.000 DKK