1803/2035
Herrearmbåndsur af 14 kt. guld, mekanisk værk med manuelt optræk, sort skive med forgyldte visere og timemarkører, monteret med senere rem af sort læder med forgyldt spænde. Urets diam. 30 mm. 1940–50erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 17. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud