Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med ben og “negle” af teak. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå/grøn uld. Model AP 19. Fomgivet 1951. Udført hos AP Stolen.
Bamsestolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Porøst skum. En knap mangler i ryggen.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
18 bud