2131/​510

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Bamsestolen”. Øreklapstol med ben og “negle” af teak. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå/grøn uld. Model AP 19. Fomgivet 1951. Udført hos AP Stolen.

Bamsestolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Porøst skum. En knap mangler i ryggen.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK

18 bud

(Autobud) 70.000 DKK
65.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK