1251/​1577

IWC dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal og små sekunder, værk signeret med logo: IWCo. i skjold med Schaffhausen vædder, serienr. 81246. Ydre kapsler ligeledes med logo. Støvkapsel af metal. 1891–1895. Vægt ialt 98 gr. Kassediam. 50 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.

Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasse med flere buler.

Varia, 20. december 2012

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

18 bud

(Autobud) 4.800 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK