1251/1577
IWC dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal og små sekunder, værk signeret med logo: IWCo. i skjold med Schaffhausen vædder, serienr. 81246. Ydre kapsler ligeledes med logo. Støvkapsel af metal. 1891–1895. Vægt ialt 98 gr. Kassediam. 50 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kasse med flere buler.
Varia, 20. december 2012
Vurdering
Hammerslag
18 bud