2013/827
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med grønlig lys uld. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak på ben. Betræk med pletter, smuds og nogle defekter.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag