Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Boligens Byggeskabe”. Et par klædeskabe inkl. topskabe med front og døre af Oregon pine, sider grålakeret. Indvendig med bøjlestang og hylder. H. 247. B. 103. D. 68.
To nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Et skab med afslag på siden. En dør med større hak på yderside, den anden dør med stort afslag på indersiden. En dør binder. Et skab med indvendig hul i sidebeklædning. Begge skabe mangler sokkel del på siderne. Læderstroppe med kraftig slitage og krakeleringer. Sidepaneler med senere små huller.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
19 bud