2415/​8

Bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med beslag af bronze og forgyldte skæringer med bladværk, plade af hvidbroget marmor. 19./20. årh. Rokoko form. H. 79,5. B. 77. D. 45.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag