2044/​75

Rund empire dåse af elfenben, indvendig med skildpadde, låget med portræt af kvinde, samt necessaire i oval dåse af elfenben, låget med monogram BEP Foss. 19. årh. L. 11 cm. Diam. 7,5 cm. (2)

dåse revne i elfenbenet, skæv løs kant rundt portrættet, necessaire endestykker mangler, løst hængsel

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK