2044/75
Rund empire dåse af elfenben, indvendig med skildpadde, låget med portræt af kvinde, samt necessaire i oval dåse af elfenben, låget med monogram BEP Foss. 19. årh. L. 11 cm. Diam. 7,5 cm. (2)
dåse revne i elfenbenet, skæv løs kant rundt portrættet, necessaire endestykker mangler, løst hængsel
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag