2426/​2201

Vacheron & Constantin & Carl Ranchs Eftf.

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med sorte arabertal og guldvisere. Støvkapsel af 14 kt. guld. Ø 53,5 mm. 1910–20'erne.

Carl Ranchs Eftf. solgte ofte ure hvor værket kom andetsteds fra. Dette er et af sjældent god kvalitet fra Vacheron & Constantin. Både kasse og værk er signeret/stemplet Vacheron & Constantin. Uret vejer ca. 106 g.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Monogram på kassens yderside.

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

10 bud

1159037 14.500 DKK
928797 14.000 DKK
1159037 (Autobud) 13.500 DKK
928797 13.500 DKK
1159037 13.000 DKK
900678 (Autobud) 12.500 DKK
1159037 12.000 DKK
900678 11.000 DKK
1159037 10.500 DKK
900678 10.000 DKK