Vacheron & Constantin & Carl Ranchs Eftf.
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med sorte arabertal og guldvisere. Støvkapsel af 14 kt. guld. Ø 53,5 mm. 1910–20'erne.
Carl Ranchs Eftf. solgte ofte ure hvor værket kom andetsteds fra. Dette er et af sjældent god kvalitet fra Vacheron & Constantin. Både kasse og værk er signeret/stemplet Vacheron & Constantin. Uret vejer ca. 106 g.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Monogram på kassens yderside.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
10 bud