1803/1002
Skandinavisk møbeldesign
Et par lænestole af fyr. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grøn uld. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hynder med noget porøst skum. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag