2031/735
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et sæt på syv skalstole med trebenet stel af stål. Formbøjet sæde og ryg af teak. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (7)
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En stol med reparation på ryg, nogle med finérskader. Bløde rygge. En stol med senere bejdsning. En stol med stort skjold på sæde. Ben med rust.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud