2108/742
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Vase af lertøj modelleret i oval form og med stiliseret ornamentik i relief. Dekoreret med turkisgrøn og sort dobbeltglasur med nogle rosa/rødbrune elementer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 16. B. 11,5. D. 10,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mundingens kant med et ca. 1 cm. afslag. Fodrand med et minimalt glasurafslag.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud