2125/789
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Øreklapstol med ben af palisander. Sæde, ryg og armlæn betrukket med brunt skind. Model 55. Formgivet 1965. Udført hos Centrum Møbler, for Select Form.
Litteratur: Mobilia no. 121–122, 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Overfladeridser og mærker på skind.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud