2025/8608
Russisk rektangulært smaragdvedhæng af 14 kt. guld, støbt med skovscene, blomst på træet prydet med perler og en smaragd. Kyrillisk mestermærke IG, Moskva 1908–1917, lødighed 56. Efterstemplet i Skt. Petersborg efter 1917. Vægt c. 12 g. H. H. 4. B. 2,7.
Beskadiget øsken, en perle mangler, smaragd med ridser og afslag. Behov for vask/pudsning
Russisk tema, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud