911/​285

Købt af herregårdsmuseet Gammel Estrup i december 2022.

Meissen plat-de-menage af porcelæn, dekoreret i farver med blomster og bladværk. Bakke udformet som en rocaille 27×36 cm prydet med en lysestage til tre lys modelleret som et træ overgroet med blomster, her foran kvindefigur holdende en lågvase. Olie- og eddikekander, en strøbøsse samt en lille vase. Tyskland, 18. årh.s midte.

Afbilledet i: Annette Hoff, Gehrdt de Lictenberg - Storkøbmand, Godsejer, Pengeudlåner og Fabrikant. Horsens Museum 2007, p. 94.

Proveniens: Gerhard Hansen de Lichtenberg (f. 1697- d. 1764) Bidstrup gods.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK