Josef Albers (f. Bottrop, Westphalie 1888, d. New Haven, Conn. USA 1976)
“The American Federation of Arts Biennial Convention - 'The Critic And The Visual Arts', Boston, Mass. April 7–10 1965”. Serigrafisk plakat i farver. Bladstørrelse 101,5×76. Uindrammet.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer på Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk, i starten af 1970'erne.
Intet at bemærke. Minimale overfladiske ridser i silketrykket. Har været opbevaret rullet i et rør siden erhvervelsen.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
12 bud