Lund (?), penning, cf. Hbg. 1/3, Hbg. auk. -, LEB - , Hid. 3553 (type Eg), SCBI Cop. - , Malm. 9.629 / 1932, møntpræger, Thurcetel (Thorketil), 1,23 g, lille blanketrevne - særdeles sjælden prægning der af Malmer ikke var kendt i privateje.
Denne interessante hybridtype blev af Hildebrand henført til Torksey (Torcesige), men kan i dag med sikkerhed placeres i Sydskandinavien, omend reversstemplet synes at være skåret i York (jvf. Blackburn & Lyon i Anglo-Saxon Monetary History, s. 223 ff).
1+
Mønter og medaljer, 3. maj 2021
15 bud