2221/518
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Mælkekande af sterlingsølv med hamret overflade. Svungen, let profileret kant. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1949. Vægt 326 g. H. 13,5.
Korpus med en mindre bule samt et mindre trykmærke på korpus. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag
10 bud