2125/​9138

Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, skive af hvid emalje. Sign. Merra a Paris. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 28. D. 12.

Urmageren er enten Pierre Merra mester i 1772 eller Pierre Martin Merra mester i 1773.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.Pendul og optræksnøgle medfølger. Begge søjler har været knækket og er repareret. Et bagben er løst.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK