Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Prototyper”, 1983. Bog med 18 sort-hvide raderinger. Kolofonen sign. PK 83, 15/19. Udgivet af Niels Borch Jensen & Susanne Ottesen, København. Trykt hos Niels Borch Jensen. Bladstørrelse 38×28,5.
Litteratur: “Troels Andersen: Per Kirkeby. Werkverzeichnis de Radierungen 1977–1983”, 1986, nr. 398–415.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018