2013/​856

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 51”. Arbejdsbord med stel af stål. Top af eg. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 69. L. 204. B. 102.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérskader. Fugtskjolder.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

19 bud

(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK