2013/856
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 51”. Arbejdsbord med stel af stål. Top af eg. Formgivet 1957. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 69. L. 204. B. 102.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérskader. Fugtskjolder.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud