1948/157
En samling Napoleon figurer, bronze., heraf fem i stående positur, tre på baser af sten. H. 9–14 cm. Derudover Napoleons sarkofag H. 10 cm samt ornament af forgyldt bronze med den kejserlige ørn. Diam. 11 cm. 19–20. årh. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag