Axel Locher (f. København 1879, d. Hjørring 1941)
To figurer af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. 1989 og 1999. B&G. H. 26 og 33 cm. Samt “Tobias Hikke” figur af bemalet gips, signeret Axel Locher. H. 28,5 cm. (3)
Bonde (1999) med reparation på benene og glasurmangler under frakken. Gipsfigur med afslåede fingre, huespids med reparation, små afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
20 bud