921/897
Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)
“Tigerfällen Röd”. Håndvævet “rya” tæppe. Sort stribemønster på rød bund. Sign. BN og AB MMF. Formgivet 1946. Udført anden halvdel af 20. årh. hos AB Märta Måås-Fjetterström, Sverige. L. 257. B. 149–154.
Litteratur: Tyra Lundgren: “Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad”, Stockholm 1968, omtalt s. 115.
Litteratur: Viggo Steen Møller: “En bok om Barbro Nilsson”, Höganäs 1977, omtalt s. 38, 94.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024
Vurdering
Hammerslag