Ivan Weiss, m.fl. (f. 1946)
Palshus, m.fl.
Eva Stæhr-Nielsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Carl-Harry Stålhane, m.fl. (f. 1920, d. 1990)
Seks små vaser, skåle samt en lille lågæske af porcelæn og stentøj. Sign. monogram. Kgl. P. Unika. H. 1,8–7,5. Lille stentøjsvase med blad-ornamentik i relief. Dekoreret med grønbrun glasur. Sign. E.St.N., 36, 9. Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7. Rund vase af stentøj dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. Palshus, PL-S 71, Danmark, 625. H. 9,8. Diam. 13. To miniature skåle af stentøj, dekoreret med hhv. mørkebrun og okker/grå glasur. Sign. CHS, 5 og 6. Udført hos Rörstrand, Sweden. H. hhv. 2,4 og 3. “Musselmalet”. En tedåse af porcelæn. Royal Copenhagen, låg sign. 1/261. H. 13,2. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Palshus-vase indvendigt med kalkrander.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
26 bud