2426/​202

Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)

Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69×96.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 326.

Spinkle krakeleringer. To reparationer og ved kant retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

12 bud

846261 3.800 DKK
1001159 (Autobud) 3.600 DKK
846261 3.400 DKK
1001159 (Autobud) 1.900 DKK
1139937 1.850 DKK
1001159 (Autobud) 1.800 DKK
1139937 1.750 DKK
1001159 (Autobud) 1.700 DKK
1139937 1.650 DKK
1001159 (Autobud) 1.600 DKK
1139937 1.550 DKK
1001159 1.500 DKK