Foto endnu ikke klar
883/​144

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Udsigt fra våbenhuset i en kirke på Samsø”. Fra Besser kirke på Samsø. Studie. Usigneret. Dateret 1847. Olie på papir monteret på lærred. 37×27.

Martinus Rørbye var fem gange i Jylland og to af gangene var han også på Samsø: i 1845 og i 1847. Denne studie er fra hans besøg i 1847. Her boede han i et par uger fra slutningen af august til begyndelsen af september hos sin hustru Roses søster Cathrine, der var gift med provst Fasting ved Besser kirke, hvorfra denne studie er udført. Her har Rørbye siddet en sommerdag i våbenhusets mørke rum og kigget ud mod den lyse solbeskinnede plads foran kirken. Det var godt vejr den sommer, og Rørbyes malerglæde var stor. Her har han arbejdet meget bevidst med vekselvirkningen mellem lys og skygge og ude og inde.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 239.

“Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder som vejledning ved udstillingen i Kunstforeningen Marts-April 1905”, nr. 204 (registreret under “Fortegnelse over malerier, hvis ejere eller opbevaringssted er ubekendte”), gengivet s. 184.

Litteratur: Thorvaldsens Museum, udstillingskatalog, “Martinus Rørbye 1803–1848”, 1981, omtalt s. 185 og gengivet s. 184.

Proveniens: Martinus Rørbyes dødsboauktion 1849 nr. 78. Købt her af grev Danneskiold-Samsøe.

Kunsthandler Martin Grosell, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 114 (del III), 1932 nr. 147.

Cecilie Brandt, datter af jernstøber Knud Brandt (hendes samling omtalt i “Kunst i Privateje”, 1945, bd. III, s. 288–290.), i hendes efterkommeres eje indtil i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK