872/​103

Eduard Magnus (f. Berlin 1799, d. sst. 1872)

Portræt af Thorvaldsen i kunstnerkittel med pelskrave og kalot. Usigneret. Olie på lærred. 60×46.

Maleriet har ikke tidligere været kendt i litteraturen. Maleriet er næsten identisk med maleri fra ca. 1830 på Thorvaldsens Museum i København. Maleriet afviger i størrelse og kvalitet. Måske er det et forstudie til museets eksemplar.

Eduard Magnus lærte billedhuggeren Thorvaldsen at kende, da han flyttede til Rom i 1826. De blev venner og Magnus malede ham flere gange.

Den tyske kunsthistoriker med speciale i tysk kunst i det 18. og 19. årh. professor dr. Helmut Börsch-Supan, Berlin har undersøgt maleriet og er overbevist om, at det er et maleri udført af Magnus og at det er en replik eller et forstudie til maleriet på Thorvaldsens Museum. Kopi af brev fra professoren medfølger ligesom et brev fra Magnus til Thorvaldsen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag