862/​7

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Købt af Davids Samling i København

“Landskab fra Kongevejen ved Gentofte. Sommer”. Himlen udgør tre fjerdedele af billedfladen. De flade landskab med den lave horisont består af gullige og grønlige marker igennem hvilke den snorlige kongevej strækker sig på tværs af maleriet. Langs vejen store træer. 1892. Sign. V. H. Olie på lærred. 32×46.

Sophus Michaëlis og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 118. Nærværende maleri er en naturstudie til et større maleri nr. 115 i fortegnelsen.

Udstillet: Liljevalchs Konsthall, Stockholm, “Nyare Dansk Konst”, 1919 nr. 425.

Litteratur: Poul Vad, “Hammershøi. Liv og værk”, 2003 s.175ff. Her beskæftiger forfatteren sig med Hammershøis landskaber. Han nævner at Hammershøi tager tråden op fra romantikkens landskabsmalere såsom Lundbye og Skovgaard: “I stedet for at male følelsens inderlige, men usentimentale forbindelse med landskabet frem på lærredet, skildrede han den dobbelte oplevelse af inderlig indføling og uoverskridelig afstand; og i stedet for at male det nære og det fjerne sammen i den successive forbindelse indefter i landskabets rum, udelod han alt, hvad der kunne fæste opmærksomheden på det nære, og fokuserede i stedet skarpt på mellemgrunden; Han basrede billedet på dialektikken mellem den målelige udstrækning i det vandrette plan (fra rammekant til rammekant) og luftperspektivets (og himlens) umåligt dybe rum”.

Bedre kan det ikke udtrykkes og beskrivelsen passer til nærværende maleri, der er afbildet s.180 i ovenfor nævnte bog.

Proveniens: Alfred Bramsens samling (1918). Kunsthistorikeren Gustav Falck g. m. Karen Bramsen datter af Alfred Bramsen.

Malerier, 1. marts 2016

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

4.300.000 DKK