Peter Nyborg (f. København 1937)
“Skovskræk”, 1963. Sign. og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 38×55.
Givet til Virtus Schade i forbindelse med maj udstillingen på Malergården 1964, der efterfølgende gav det til hans søn i julegave 1977. Har været i privat eje siden.
To mindre huller i det sorte til venstre, og et par lidt større huller til højre midt i.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
11 bud