2313/9140
Madonna med barnet. Figurgruppe af udskåret fyrretræ. Iflg. rekvirenten hidørerende fra Gudbrandsdalen, Norge, 18 årh. H. 52 cm.
Naturlige revner, ormehuller. Maria og Jesus fremstår uden henholdsvis venstre og højre hånd.
Selected, 27. marts 2023
Vurdering
Hammerslag