1721/​1689

Samling bestik og serveringsdele af sølv og sterlingsølv. Diverse mestre. Island og Danmark m.fl. 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1165 gr. (43)

Bestående af: 8 teskeer, 11 kagegafler, 12 små frokostgafler, sauceske, middagsske, serveringsspade, 3 større og mindre serveringsskeer, osteskærer, flaskeåbner, 2 tesier - den ene med stand, istang.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte gafler bøjede og skæve. Stand til tesi med skæve ben.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK