2119/​975

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH Stolen, Serie 0”. Et par armstole med stel af forkromet stål, betrukket i sæder med sort skind. Formgivet 1931. Stel produceret af BSM A/S. Polstring udført af Trio Line. Nummereret plakette under sæde, nr. 219 og 264. Udført for ToneArt Interior / PH Furniture. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Originale kasser medfølger.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK