2119/975
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH Stolen, Serie 0”. Et par armstole med stel af forkromet stål, betrukket i sæder med sort skind. Formgivet 1931. Stel produceret af BSM A/S. Polstring udført af Trio Line. Nummereret plakette under sæde, nr. 219 og 264. Udført for ToneArt Interior / PH Furniture. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Originale kasser medfølger.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag