Russisk påskeæg af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund med blomster og mitrakronet monogram for Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland. Ca. 1900. H. 9.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Tatiana Hammer hørte til den russiske kreds i København og modtog dette påskeæg direkte fra Storfyrstinde Olga, medens hun boede her i eksil.
Minimal aldersslitage. Minor natural porcelain “dent” to the left of the mitre crown, by the gold-line.
Russisk tema, 5. december 2019
18 bud