2434/​31

Axel Helsted (f. København 1847, d. sst. 1907)

“En stemning fra Venedig”. Sign. Axel Helsted 1874. Olie på lærred. 155×117.

Udstillet: Charlottenborg 1875 nr. 93 (Tilhørende Hr. Doctor Siemsen).

Større krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer. Lærredet buler. Behov for rensning og opstramning. Mærke langs blændrammens kant. Mindre fernisskade ved nederste kant.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?