1723/​1636

Fin signeret Japansk katana med klinge ef et medlem af Zenryo familien i Seki, Mini. Kashira og Fuschi med vellavede forgyldte drager? på sort, Mokko Gata Tsuba forgyldt langs randen dekoreret med Meander-bort i rød lak og sølv, 71,7 cm. lang klinge Shinogi Zukuri med fin toran Hamonlinje og to huller i anglen i lakeret træskede med træ-struktur. (1)

Klingen lettere plettet.

Varia, 8. juni 2017

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag